Léčit obézního diabetika bylo vždy velmi obtížné. Při uplatnění dietních a režimových opatření byla redukce hmotnosti obvykle menší než u nediabetiků.
Dnes je léčba obézních diabetiků v mnohém snadnější než léčba obézních nediabetiků. Tato publikace stručně pojednává o vlivu tukové tkáně na patogenezi diabetu a jeho komorbidit.
Tuková tkáň je u diabetiků 2. typu zdrojem tzv. systémového zánětu, který se podílí na vzniku složek metabolického syndromu a diabetu 2. typu a jeho komplikací. Diabetikům 2. typu hrozí především kardiovaskulární komplikace, ale častější je i výskyt řady nádorů.
Zlepšení životní prognózy diabetiků lze dosáhnout mnoha postupy, jež vedou nejen ke snížení kvantity, ale i k zlepšení kvality tukové tkáně. Velmi efektivní je využití pravidelné fyzické aktivity.
Mezi těmito postupy je velmi důležitá volba farmakoterapie. Nová antidiabetika (inkretinová analoga, glifloziny) výrazně pomáhají redukovat hmotnost.
Významným léčebným postupem u obézních diabetiků je bariatrická chirurgie. Ta je dnes přístupná i u diabetiků s pouhou nadváhou, hovoříme o tzv. metabolické chirurgii.
O všech těchto léčebných postupech pojednává tato publikace, která je určena diabetologům, praktickým lékařům, internistům a všem, kdo se zabývají prevencí a léčbou diabetu 2. typu. V závěru je stručně zmíněna také léčba obezity u diabetiků 1. typu.
I diabetici 1. typu žijí v prostředí, kde je typický nadbytek kalorické stravy a nízká fyzická aktivita. Proto i u diabetiků 1. typu je často namístě redukce hmotnosti.
U obou typů je významné snižovat hmotnost antiobezitiky a moderními postupy léčit hypertenzi a dyslipidemii. O těchto důležitých postupech tato kniha také pojednává.