Zvýšení terapeutické účinnosti léčiv jejich kombinacemi je běžné v různých oblastech medicíny. Dnes jsou považovány za samozřejmé fixní kombinace např. některých antidiabetik, antihypertenziv, antimikrobiálních léčiv.
V oblasti léčby bolesti však existuje skepse k uplatnění analgetických kombinací určených pro aplikaci per os, přestože u některých z nich byla jejich vyšší analgetická účinnost prokázána za rigorózních podmínek (izobolografickou analýzou, metaanalýzami). Cílem tohoto sdělení je upozornit na průkazy zvýšení analgetické účinnosti paracetamolu kombinacemi s dalšími analgetiky a jinými farmaky.
Zvýšení analgetické účinnosti bylo spolehlivě prokázáno pro aplikaci per os při kombinaci paracetamolu s opioidními analgetiky a při kombinaci paracetamolu s nesteroidními antirevmatiky nebo s metamizolem. Izobolografickou analýzou byla u těchto kombinací prokázána supraaditivita (synergie). Šlo přitom vždy o kombinaci analgetik s různým mechanismem účinku.
Metaanalýzy četných randomizovaných, placebem kontrolovaných klinických zkoušení prokázaly vyšší analgetickou účinnost u orálně aplikovaných kombinací paracetamolu s opioidními analgetiky nebo s nesteroidními antirevmatiky. Existují průkazy, i když méně rigorózní, zlepšení terapie bolesti kombinacemi paracetamolu s dalšími farmaky, s kofeinem, guaifenesinem nebo s některými pyrazolonovými analgetiky.
Dnes existuje již dost dokladů pro to, že n ěkteré analgetické kombinace jsou při terapii bolesti lepší než jejich samotné komponenty, a to i při aplikaci per os. Obecné popírání oprávněnosti analgetických kombinací by mělo být odmítnuto.