Základním nedostatkem uvedené problematiky je absence všeobecného povědomí o riziku a nedostatečná právní regulace. Přestože ve světě existují hygienické limity a standardní postupy pro dekontaminace staveb i vybavení, v ČR se tímto problémem prozatím nikdo systematicky nezabývá.
Dle aktuálně platné legislativy spadá předmětná problematika do gesce Hygienické služby Ministerstva zdravotnictví ČR jakožto "hygiena komunální". A přestože vztah mezi ilegální výrobou psychoaktivních látek a neuzavřenou řadou poruch a chorob lidského zdraví byl v minulosti již nesčetněkrát prokázán, doposud neexistuje reálně uchopitelná metodika a stran formálních institucí ani ochota danou situaci řešit.
Díky několika málo precizně zacíleným projektům však stoupá informovanost laické veřejnosti, která se na rozdíl minulosti o chemickou kontaminaci svých nemovitostí začíná aktivně zajímat a v případě pozitivních nálezů ji aktivně řešit. Z celospolečenského hlediska je tak objektivně žádoucí se danou problematikou zabývat, nalézt eventuálně vytvořit patřičná praktická a legislativní řešení, a cestou odpovědných je následně převést do běžné praxe.