Nástup terapeutických protilátek nebo biologických terapií proměnil léčbu mnoha zánětlivých onemocnění v dermatologii. Nedávno způsobil změnu v této oblasti vývoj biosimilars, biologických léčiv, jež jsou kvalitou, bezpečností a účinností vysoce podobná schváleným biologikům.
Přestože biosimilars nejsou identické se svými referenčními přípravky, požaduje se od nich shodný mechanismus účinku, způsob podání, dávkování a síla jako u referenčního produktu. To také způsobuje, že jemné rozdíly v aktivitě těchto biosimilars mohou vést k odlišným klinickým reakcím.
Uvádíme zde první příklad lichenoidní reakce spuštěné biosimilárním infliximabem po převedení z infliximabu. Několik dní po první infuzi biosimilar se u pacientky objevil svědivý papuloskvamózní exantém, biopsie potvrdila lichenoidní lékovou reakci.
Jsou zde diskutovány možné mechanismy lichenoidních lékových reakcí následkem podání inhibitorů tumor nekrotizujícího faktoru-alfa společně s příčinami, proč se takové reakce mohou objevit u biosimilars, nikoli však u originálního referenčního produktu. Tento popis případu upozorňuje na specifické rozdíly mezi biosimilars a biologickými terapiemi, které by měl ošetřující lékař zvážit, dříve než takovou medikaci předepíše.