Přehled literatury popisující techniky, výsledky a aktuální roli MRI/US fúzní biopsie prostaty v diagnostice karcinomu prostaty. Detekce karcinomu prostaty je stále závislá na jeho histologickém průkazu pomocí punkční biopsie prostaty.
Standardní systematická biopsie má dlouhodobě nízkou frekvenci záchytu karcinomu a jako invazivní zákrok je zatížena rizikem komplikací. Obejít tyto nevýhody by mohlo přesnější cílení biopsie pomoc í magnetické rezonance.
O využití magnetické rezonance při biopsiích prostaty bylo publikováno mnoho prací, často s odlišnými závěry. V následujícím textu nabízíme přehled literatury pojednávající o nedostatcích biopsie prostaty, využití magnetické rezonance při zobrazení prostaty a navádění biopsií prostaty s cílem nastínit roli MRI naváděných biopsií v současném algoritmu diagnostiky karcinomu prostaty.
Z množství prací publikovaných na téma MRI naváděné biopsie prostaty lze usoudit, že MRI cílená biopsie prostaty dosahuje vyššího záchytu klinicky signifikantního karcinomu než systematická biopsie pomocí menšího množství vzorků, což je zvláště patrné u pacientů po předchozí negativní biopsii. Pro riziko přítomnosti karcinomu prostaty, který není patrný na magnetické rezonanci, je po odběru cílené biopsie stále třeba provést i biopsii systematickou.
Pro výraznou heterogenitu dostupných prací trvá potřeba velkých multicentrických studií.