ÚČEL STUDIE: Účelem této studie je retrospektivně zhodnotit léčbu a komplikace u pacientů s extrakapsulárními proximálními femorálními zlomeninami. MATERIÁL A METODY: Hodnocení se zaměřilo na skupinu pacientů, kteří podstoupili operaci na oddělení autorů v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013.
Kritériem zařazení byly jednoduchý pád a monotrauma. Byl hodnocen interval chirurgického zákroku, průběh operace a hospitalizace, výskyt časných a pozdních komplikací.
VÝSLEDKY: V příslušném období podstoupilo operaci 286 pacientů s průměrným věkem 79 let (36-101). Základní zlomeninu utrpělo 20 pacientů, pertrochanterickou zlomeninu 228 pacientů a 38 pacientů utrpělo subtrochanterickou zlomeninu.
Osteosyntéza s použitím DHS byla aplikována u 113 pacientů, u 110 pacientů byla provedena osteosyntéza PFNA a u 51 pacientů byla provedena osteosyntéza za použití Enderova nehtu. Dalším typem plazmatické osteosyntézy bylo zvoleno u 12 pacientů.
Nejčastější pooperační komplikací bylo delirium, které bylo hlášeno u celkem 38 pacientů. Neinfekční shromažďování v raném séru a hematomu bylo pozorováno u 6 pacientů.
K infekci došlo u jednoho pacienta. Kromě 8 pacientů, kteří zemřeli během primárního pobytu v nemocnici, bylo léčeno na zlomeniny 252 pacientů (91% z 278).
Délka léčení byla v průměru 15 týdnů, zpožděné hojení bylo hlášeno u pěti pacientů. Primární malpozice byla pozorována u 9 pacientů (3%) a sekundární malpozice se objevila u pěti pacient ů (2%).
V naší skupině pacientů bylo zaznamenáno pět případů non-union (2% z 278). V sledovaném období celkem 86 pacientů (30% z 286) zemřelo během jednoho roku po úraze.
V případě úmrtí bylo na základě údajů získaných z Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS) sledováno 100%. Smrt jako přímý důsledek proximální zlomeniny stehenní kosti se objevila u 66 pacientů (23% z 286) DISKUSE: Výsledky komplikací v naší skupině (infekce, zpoždění uzdravení, malpozice a non-union) jsou srovnatelné s výsledky zjištěnými jinými autory, s výjimkou jednoroční letality, která je v prezentované skupině nižší.
ZÁVĚRY: Výskyt komplikací po operacích proximálního stehenního kloubu je ovlivněn několika faktory. Nejdůležitější jsou volba vhodného implantátu, technicky správného provedení osteosyntézy a intenzivní pooperační léčba včetně kontinuity péče po propuštění z nemocnice.