ÚČEL STUDIE Účelem prospektivní randomizované studie bylo zhodnotit přínos použití fibrinů bohatých na destičky (PRF) během anatomické rekonstrukce předního křížového vazu (ACLR) při hojení šlach. MATERIÁL A METODY Studie zahrnovala 40 pacientů s izolovaným prasknutím předního křížového vaziva v kolenním kloubu.
Zjištění MRI byly hodnoceny v 6 měsících a 12 měsících po chirurgickém zákroku celkem u 33 pacientů, a to u 10 žen / 23 mužů (21 pravé koleno / 12 kolen vlevo) s průměrným věkem 29,1 roku a při průměrném sledování 15,9 týdnů po poranění. Randomizace byla provedena na počátku artroskopie buď ve skupině s PRF aplikací (skupina 1) (17 pacientů) nebo ve skupině bez aplikace PRF (skupina 2) (16 pacientů).
Následující pacienti podstoupili ACLR se zaměřením na femorální tunel přes anteromediální portál s použitím autograftů m. semitendinosus a m. gracilis s femorální fixací Tightrope a implantátem Inion v tibii. Ve skupině 1 byla během operace PRF aplikována jak ve vrtaných tunelech, tak přímo na povrch samotné šlachy (intraartikulární část).
Skupina 2 byla kontrolní skupinou, ve které byl proveden stejný zásah, avšak bez aplikace PRF. V 6. a 12. měsíci po operaci byla intenzita signálu kolena a výskyt selhání ACL štěpu, kostí (kostní dřeně) v blízkosti tunelu hodnocena nezávislým radiologem za použití 3 Tesla MRI.
Výsledky V 6. a také v 12. pooperačním měsíci nebylo ve skupině s PRF nalezeno ani úplné nebo částečné selhání štěpu, zatímco ve skupině 2 bylo pozorováno úplné nebo částečné selhání štěpu u 12,5% (p = 0,23). V 6. měsíci byl hlášený edém kostní dřeně v blízkosti intraoséských částí štěpu u 94,1% pacientů ve skupině 1 a 81,3% pacientů ve skupině 2, zatímco v 12. měsíci bylo 23,5% hodnocených pacientů ve skupině 1 a 37,5% pacientů ve skupině 2.
Rozdíly mezi těmito dvěma skupinami nebyly statisticky signifikantní v 6. (p = 0,096) nebo v 12. měsíci (p = 0,43). V 6. měsíci byl nalezen plně ligamenovaný štěp u 52,9% pacientů ve skupině 1 a u 37,5% pacientů ve skupině 2 (p = 0,061) byl částečně ligamenovaný štěp přítomen u 47,1% pacientů skupiny 1 a 50% pacientů ve skupině 2.
V 12. měsíci byl plně transplantovaný šlach pozorován u 94,1% pacientů ve skupině 1 a u 75% pacientů ve skupině 2 (p = 0,26) a částečně ligamenovaný štěp byl přítomen v 5,9 % pacientů ve skupině 1 a 12,5% pacientů ve skupině 2. U zbývajících 12,5% pacientů ve skupině 2 bylo zjištění zjištěno jako štěp bez známky ligamentovosti.
DISKUSE Nenašli jsme v české ani světové literatuře žádný dokument, který by prezentoval výsledky podobné studie, tj. takové, která by zhodnotila potenciální přínos použití fibrinů bohatých na destičky v průběhu rekonstrukce anatomického předního křížového vaziva. Většina studií hodnot í přínos použití plazmy bohaté na destičky s cílem dosáhnout pozitivního účinku na léčbu štěpením LCA.
ZÁVĚRY Naše studie prokázala vyšší procento ligamenty a léčených štěpů do kosti stejně jako nižší výskyt selhání štěpu u skupiny s PRF ve srovnání se skupinou bez aplikace PRF, a to jak v 6., tak v 12. měsíci. Nicméně rozdíly mezi oběma skupinami, které byly hodnoceny současně, nebyly statisticky významné.