Hypercholesterolemie a arteriální hypertenze jsou dva nejdůležitější, ovlivnitelné a léčitelné rizikové faktory ischemické choroby srdeční (ICHS) - je na ně proto zaměřena pozornost v rámci primární i sekundární prevence. U pacientů se stabilním onemocněním koronárních arterií (SCAD - stable coronary artery disease) jsou léky první volby kyselina acetylsalicylová (ASA), statiny a inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACEI), zatímco pro pacienty s anginou pectoris jsou primárně určeny β-blokátory a blokátory kalciových kanálů (BKK).
Pilířem farmakoterapie nemocných se SCAD a akutním koronárním syndromem (AKS) jsou ACEI, které kromě snížení krevního tlaku (TK) přinášejí i celou řadu dalších prospěšných účinků (zmírnění dysfunkcí endotelu, redukce vaskulárního zánětu, útlum protrombotické aktivity, normalizace fibrinolýzy). Přínos léčby kombinací ACEI, BKK a statinu, stejně jako synergismus mezi těmito léčivy, byly dokumentovány v rámci post hoc analýzy klinické studie ASCOT-LLA ( Anglo-Scandinavian Cardiac Outcomes Trial - Lipid Lowering Arm study).
Pozitivní dopad těchto léčiv na klinické příhody je přičítán synergistickému, vaskuloprotektivnímu a metabolickému účinku perindoprilu, amlodipinu a atorvastatinu. Maďarská studie PAPA-CAD (Perindopril plus Amlodipine in PAtients with Coronary Artery Disease) již prokázala, že přidání atorvastatinu k fixní kombinaci perindopril/ amlodipin dále zlepšilo hodnoty lipidových profilů léčených pacientů.
Tato práce analyzuje výsledky léčby u vybraných subpopulací pacientů se SCAD, kteří se účastnili studie PAPA-CAD.