Obavy ze zvýšení hmotnosti po zanechání kouření jsou časté, jelikož závislost na tabáku se změnami hmotnosti úzce souvisí. Kuřáci váží v průměru méně než nekuřáci, naopak, po zanechání kouření se u naprosté většiny odvykajících dostaví váhový přírůstek.
Přesné mechanismy vedoucí ke zvýšení hmotnosti jsou nejasné, roli jistě hrají naučené manuálně-orální mechanismy, zlepšení čichu a chuti, zlepšení mikrocirkulace žaludku a také absence nikotinu. Nikotin a jeho metabolity snižují celkový příjem potravy cestou stimulace MC-4 podjednotky proopiomelanokortinových neuronů, zároveň stimulují sympatikus a zvyšují oxidaci lipidů, čímž dochází k urychlení bazálního metabolismu.
V důsledku působení nikotinu je evakuace tuhé potravy ze žaludku opožděna. Mezi prediktory váhového přírůstku patří vysoká míra závislosti na tabáku, vysoká spotřeba cigaret a vyšší váhový přírůstek během minulého pokusu o zanechání kouření.
Na váze přibývá větší procento žen ve srovnání s muži. Je důležité informovat odvykající o riziku pravděpodobného zvýšení hmotnosti adekvátně.
Všechny léky léčby závislosti na tabáku (tj. náhradní terapie nikotinem, vareniklin a bupropion) působí jako prevence (ale pouze během jejich užívání) váhového přírůstku, z dlouhodobého hlediska lze doporučit personalizované dietní intervence a pohybovou aktivitu.