Východisko: Nárůst dětské obezity v populaci je v posledních dekádách značný a nese s sebou zvýšené riziko souvisejících komplikací v dospělosti. Včasná a komplexní rehabilitace (edukace zdravého životního stylu optimálně s nastavením pohybového režimu a nutričních návyků s využitím kognitivně behaviorálních postupů) může pozitivně ovlivnit prognózu dětí s obezitou.
Soubor: Šetření bylo provedeno u 100 dětí ve věku 11-15 let (49 chlapců, 51 dívek, průměrný věk: 13,21+-1,39 let), které podstoupily léčebnou kůru v Léčebně Dr. Filipa v Poděbradech na základě diagnózy nadváha nebo obezita Metody: Cílem práce bylo zkoumat efekt 28-denní redukční kúry, která obsahovala (vedle nutriční intervence a zdravotní edukace) komplexní pohybový rehabilitační program, na tělesnou hmotnost a fyzickou zdatnost hodnocenou terénními testy.
Pohybový program sestával z těchto pohybových bloků: 5x týdně rozcvička a dopolední léčebná tělesná výchova, 2x týdně plavání, kruhový trénink ve fitness centru a pohybový program na atletickém stadionu (sportovní hry, atletická průprava) a 3x týdně řízená chůze. Výsledky: Na začátku výzkumu bylo 77 probandů v pásmu závažné obezity a 17 v pásmu mírné obezity.
Zbylých 6 dětí se nacházelo v pásmu nadváhy. Po dokončení léčebné kúry se z pásma závažné obezity přesunulo 28,6 % dětí.
Většina dětí zhubla o 6-9 % své hmotnosti, čtvrtina o 3-6 %. 15 dětí mělo úbytek tělesné hmotnosti v intervalu 9-12 % a pěti procentům dětí se hmotnost témě ř nezměnila. Nejvíce zhubli patnáctiletí, nejhorší výsledek byl u třináctiletých chlapců a dvanáctiletých dívek.
V Jacíkově motorickém testu došlo po intervenci průměrně ke zlepšení ze 46 na 56 poloh u chlapců a ze 43 poloh na 53 poloh u dívek. V testu chůze na 2 km došlo ke zlepšení času chlapců z 21:09 min na 19:05 min a dívek z 21:27 min na 19:59 min.
Závěry: Výsledky prokázaly pozitivní efekt komplexní lázeňské rehabilitační léčby na tělesnou hmotnost a fyzickou kondici dětí.