Cílem práce je porovnat změny zdrojové intracerebrální aktivity v sLORETA zobrazení v průběhu manuální stimulace hrudní spoušťové zóny dle konceptu Vojtovy terapie. Elektrická mozková aktivita byla registrována pomocí povrchové EEG.
Získaná data byla následně zpracována v sLORETA programu. Metodika: Výzkumu se zúčastnilo 11 zdravých žen ve věkovém rozmezí 20 - 45 let.
EEG aktivita byla registrovaná 5 minut v klidu se zavřenýma (PRE CE) a 5 minut v klidu s otevřenýma o čima (PRE OE) před vlastní stimulací, následně byla sledována elektrická aktivita 15 minut při stimulaci spoušťové zóny s otevřenýma očima (VOJTA OE) a 15 minut se zavřenýma očima (VOJTA CE). Experiment byl ukončen registrací klidového EEG záznamu se zavřenýma očima po stimulaci spoušťové zóny v 1. - 5. minutě (POST CE 1) a 10. - 15. minutě (POST CE 2) a klidového záznamu s otevřenýma očima v 5. - 10. (POST OE 1) a 15. - 20. minutě (POST OE 2) po ukončené stimulaci spoušťové zóny.
Registrovaná data byla následně matematicky zpracována v sLORETA programu a jednotlivé části experimentu byly mezi sebou statisticky porovnány párovým t-testem s logaritmickou transformací dat o parametru vyhlazení 0,8 za využití permutační metody používající 5000 randomizací na hladině významnosti p LESS-THAN OR EQUAL TO 0,10 s korelací pro opakované testování. Hodnocena byla statisticky signifikantní diference v Brodmannových oblastech mezi stavem v klidu před stimulací, v průběhu stimulace a do 20 minut po ukončené stimulaci spouštových zón pro jednotlivá frekvenční pásma EEG signálu.
Výsledky: Byla nalezena statisticky významná diference pro 2 situace: 1. mezi klidovým stavem se zavřenýma očima v 1. - 5. minutě po ukončené stimulaci spoušťové zóny (POST CE 1) ke klidovému stavu se zavřenýma očima před stimulací spoušťové zóny (PRE CE) ve frekvenčním pásmu alfa-2 na hladině významnosti p LESS-THAN OR EQUAL TO 0,10 pro Brodmannovy zóny 6, 10 a na hladině významnosti p LESS-THAN OR EQUAL TO 0,05 pro Brodmannovy zóny 17, 18, 19, 30 a 37; 2. mezi stavem s otevřenýma očima v průběhu stimulace zón oproti klidovému stavu před stimulací s otevřenýma očima ve frekvenčním pásmu alfa-2 na hladině významnosti p LESS-THAN OR EQUAL TO 0,10 pro Brodmannovy zóny 7, 9, 10 a na hladině významnosti p LESS-THAN OR EQUAL TO 0,05 pro Brodmannovy zóny 17, 18, 19, 24, 25, 29, 30 a 32. Prokázali jsme statisticky významné změny mezi klidovým stavem před stimulací, v průběhu stimulace a v prvních 5 minutách po ukončené stimulaci spoušťové zóny v senzorimotorických, okcipitálních a limbických oblastech v pásmu alfa 2.
Nálezy poukazují na možný efekt stimulace spoušťových zón na mozkovou aktivitu.