Těžiště monografie spočívá v analýze a výkladu základních institutů elektronického právního jednání, jak vychází z nové úpravy evropským nařízením č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu, označovaným zkratkou eIDAS. Jde zejména o prostý a kvalifikovaný elektronický podpis fyzických osob a elektronickou pečeť osob právnických.
Výklad zahrnuje podrobný rozbor všech dílčích právních předpokladů uvedených institutů a podává i vysvětlení dopadů nařízení eIDAS do fungování státní správy i oblasti e-commerce. Monografie podává také srovnávací analýzu elektronického právního jednání podle práva EU, ČR a Německa.
V neposlední řadě nabízí také exkurz do obecné teorie právního jednání, která je základním východiskem pro pochopení právního jednání v éře moderních komunikačních technologií. V rámci rozboru autor též identifikuje mnoho oblastí, které jsou nařízením upraveny nedostatečně.
Jejich znalost je důležitá pro zaplnění smluvní úpravou, vnitřními předpisy obchodních korporací i veřejné správy, popř. de lege ferenda pro podrobnější vnitrostání implementaci. V knize autor využívá nejen svůj čerstvý právní výzkum v oblasti práva ICT, ale i svou schopnost spatřovat za právní úpravou možnosti technické realizace, která se opírá o mnohaleté zkušenosti z původní profese počítačového inženýra.
To umožňuje v případě potřeby vést výklady i tam, kde by ryze právní autor již tápal, nebo předkládat inovativní závěry, náměty k diskusi a úvahy k rozvoji oblasti.