Tato kniha se zabývá emocemi, emoční regulací a vývojem emocí. První část knihy odráží dlouhodobou nejednoznačnost v teoretické koncepci afektivních jevů.
Stěžejním tématem je konceptualizace pojmu 'afekt' s ohledem na ostatní afektivní jevy. Definice afektu se výrazně liší od existující české terminologie - afekt je nezbytnou součást všech afektivních procesů, je jedním bodem kontinua afektivního proudu a základní jednotkou všech afektivních jevů.
Afektivní procesy považujeme za zastřešující termín pro komplexní jevy jakými jsou afekty, emoce, nálady, emoční epizody, interpersonální postoje, sentimenty, vá šně ad. Emoci považujeme za figuru, která se vynořuje v afektivním pozadí jako reakce na událost, která má pro jedince význam.
Na rozdíl od české pojmové tradice považujeme emoce za afektivní jevy s relativně specifickým a úzkým definičním rámcem. První část knihy je věnována modelům a teoriím emocí: teorii tzv. základní emocí, kognitivnímu přístupu k emocím, prototypické teorii emocí a sociálně kulturnímu přístupu k emocím.
Dále jsou specifikovány sociální emoce a skupinové emoce. Dvě kapitoly jsou věnovány funkci emocí a otázce, jak lze 'měřit' emoce a prožívání.
Další část knihy se týká regulace emocí: zabýváme se funkcemi, styly a sociálními souvislostmi, stejně jako osobnostními vlivy a individuálními a kulturní rozdíly v regulaci emocí. Diskutovány jsou zdravé a nezdravé strategie emoční regulace.
Poslední kapitola je zaměřena na limity výzkumu regulace emocí. Poslední část knihy je věnována vývoji emocí v jednotlivých etapách života.
V několika kapitolách vysvětlujeme, jak se projev, prožívání a regulace emocí vyvíjejí a mění. Důraz klademe na koordinaci mezi kognitivními a afektivními procesy s cílem je ukázat, jak mohou změny v emocích - projevu, prožívání či regulaci signalizovat pokrok v kognitivním vývoji člověka.
Emoce se rozvíjejí celý život a to zejména s ohledem na strategie jejich regulace a zkušenost člověka. Jedná se o proces, který je neustále v pohybu, a jehož cíle se liší v závislosti na vývoji jedince, jeho společenské roli, kontextu a kultuře, v níž žije a požadavky, které se na člověka vztahují.
Závěrem se tato kniha snaží naznačit, jak lze dialog mezi negativními a pozitivními emocemi považovat za klíč k pochopení optimálního vývoje jednotlivce.