Léčení zlomenin horního konce femuru je v terénu osteoporózy spojeno se zvýšený rizikem komplikací: ztráta repozice, proříznutí implantátu nebo selhání osteosyntézy. Jedním možným řešení uváděným v literatuře se augmentace implantátu kostním cementem PMBA.
Odpůrci augmentace uvádějí negativní stránky toxicita cementu, cement brání hojení, prodloužení operačního času, cena. Selhání osteosyntézy lze ve většině případů doložit porušením rovnováhy mezi kompresními a tahovými silami a překročením mechanických vlastností fixace.
Příčinou je nedokonalá repozice nebo provedení osteosyntézy a podílí se rigidita fixace a kvalita kosti. Zůstává otázkou, jak kvalita kosti ovlivní hojení nebo zda kvalita kosti je zodpovědná za selhání osteosyntézy.
V letech 2011 až 2016 jsme na naší klinice léčili 478 pacientů s nestabilní pertrochanterickou zlomeninou. Z tohoto počtu jsme vytvořili 2 soubory.
První, ve kterém jsme jen na základě rtg vyšetření mohli konstatovat, že skelet není postižen osteoporózou. Do druhého souboru jsme zařadili pacienty, kde na úrazovém snímku byly zřetelné změny kvality skeletu.
V prvním souboru bylo 59 mužů a 28 žen. Průměrný věk v souboru byl 42 let (19-55).
Druhý soubor tvořilo 221pacientů, 51 mužů a 170 žen. Průměrný věk přesahoval 77 let (75-92).
Výsledy v obou souborech se nelišily. Zhojení zlomeniny do 6 měsíců v 93%.
Počet komplikací ve smyslu poruchy hojení 2,5 %, selhání osteosyntézy do 5 %. Lišil se jen počet celkových komplikací.
Indikací pro použití implantátů s augmentací kostním cementem jsou stavy, kde je 100 nutné dosáhnout zvýšení pevnosti ukotvení implantátu -v ýznamná osteoporóza skeletu, stavy po selhání osteosyntézy, patologické zlomeniny.