Východiska: ČR zaujímá v porovnání s evropskými státy přední pozici v incidenci a mortalitě kolorektálního karcinomu. Důležitou součástí prevence je screeningový program, který je v ČR již dlouhodobě zaveden.
Pro zajištění vysoké kvality a z ní plynoucí úspěšnosti programu je nutný průběžný monitoring celého screeningového procesu. Cílem sdělení je vyhodnotit výkonnost screeningových center v ČR v souladu se zavedenými doporučeními.
Materiál a metody: K hodnocení byla využita data o provedených preventivních koloskopiích v roce 2017, která jsou zadávána do centrální databáze všemi centry pro screeningovou koloskopii (dále jen centrum). Byly hodnoceny klíčové indikátory výkonnosti související s provedenými preventivními koloskopiemi (podíl úplných preventivních koloskopií, detekční míra u screeningových koloskopií, pozitivní prediktivní hodnota testu na okultní krvácení (TOKS)) na úrovni jednotlivých center.
Výsledné indikátory výkonnosti byly hodnoceny v souladu s referenčními hodnotami publikovanými v doporučených postupech České gastroenterologické společnosti ČLS JEP. Výsledky: Po vyhodnocení preventivních koloskopií nedosahovala část center optimálního podílu úplných koloskopií (25 % center) - většina z nich ovšem dosahovala min. hodnoty 90 %.
V případě detekce adenomů nebyly splněny indikátory pouze u 7 % center a zároveň byla sledována značná variabilita mezi nimi (10,2-74,8%) - podobnou situaci sledujeme také při členění dle pohlaví a indikace. Relativně nízká pozitivní prediktivní hodnota TOKS pro adenomy souvisí s vysokou a variabilní pozitivitou TOKS, což může indikovat nadbytečné koloskopie a nadměrně zatěžovat centra.
Závěr: Část center nedosahuje doporučených hodnot indikátorů výkonnosti, a to zejména v případě podílu úplných koloskopií. Jisté rezervy programu může představovat také nízká pozitivní prediktivní hodnota TOKS.
Bude tedy vhodné formulovat a zajistit opatření pro optimalizaci programu na úrovni jednotlivých center.