Pohybová aktivita je zdravá. Změny na srdci a cévách, ke kterým dochází při intenzivním tréninku, mohou ale napodobovat změny u patologick ých, potenciálně letálních stavů.
V posledních 15-20 letech s novými vyšetřovacími možnostmi a globalizací informací dochází k etablování sportovní kardiologie jako samostatné sub-specializace. Cílem sportovní kardiologie je "objasnění vlivu cvičení na kardiovaskulární systém a vymezení přínosů a rizik, tak aby bylo možno poradit všem jedincům, kteří se cvičení věnují, aby dosáhli maximálního benefitu a minimalizovali možná rizika".
V užším smyslu má sportovní kardiologii 2 hlavní cíle: 1) prevence náhlé smrti u sportovců 2) volba a vedení sportovní aktivity u sportovců s kardiovaskulárním onemocněním. Sportovní kardiologie se zaměřuje na vrcholové a výkonnostní sportovce, tj. na osoby, které věnují sportovní přípravě více jak 8-10 hodin týdně.
Nicméně sportovní kardiologie si klade za cíl ochranu (péči) o jedince obou stran "pohybového spektra". Propaguje a připravuje na pohyb jedince sedavého životního stylu stejně jako chrání před negativními vlivu i nadměrné zátěže vysoce aktivní jedince.
Protože čerpat zdravotní benefity pohybu je lidským nezadatelným právem.