Cílem prekoncepční péče je příprava ženy na těhotenství, což v případe diabetu znamená snahu o dosažení normoglykemií. Hyperglykemie představují řadu rizik pro dítě i matku.
Některé z těchto komplikací se rozvíjejí od počátku těhotenství, proto je velmi důležité dosáhnout uspokojivé kompenzace diabetu nejpozději v době početí. V rámci prekoncepční péče také cíleně pátráme po tyreopatii, celiakii a arteriální hypertenzi, které se častěji pojí s diabetem, a jsou-li neléčeny, představují další riziko pro těhotenství.
V těhotenství může dojít ke zhoršení chronických diabetických komplikací, zejména diabetické retinopatie a diabetického onemocnění ledvin, proto je potřeba znát výchozí stav a pravidelné kontroly renálních funkcí a kontroly u očního lékaře. Pokročilá stádia diabetických komplikací mohou být kontraindikací těhotenství.
Uspokojivé kompenzace diabetu 1. typu lze dosáhnout úpravou stravy a inzulinového režimu - v indikovaných případech muže být vhodný převod na léčbu inzulinovou pumpou. Kompenzaci zlepšuje také kontinuální monitorace glukózy, u diabetu léčeného inzulinovou pumpou i inzulinovými pery.
U diabetiček 2. typu s nadváhou či obezitou je vhodná komplexní léčba s cílem redukce alespoň 10% tělesné hmotnosti. Z léčby vysazujeme perorální antidiabetika s výjimkou metforminu a v případě potřeby zahájíme léčbu inzulinem.