Diabetes 1. typu je onemocnění relativně vzácné, dnes musí být léčen trvale inzulinem. Jeho léčba patří do rukou diabetologa.
Diabetes 2. typu je jedno z nejzávažnějších civilizačních onemocnění - měl by být zachycen při preventivních prohlídkách. Co nejdříve by mělo dojít k normalizaci glykemií.
Dobrá léčba diabetu na počátku onemocnění predikuje příznivý stav ještě po 20letech, a naopak pozdní léčba nemá už dostatečný efekt. Diabetika 2. typu vždy léčíme režimovými opatřeními a farmakoterapií.
Antidiabetikem první volby je metformin. Nejlevnějšími léky používanými v druhém kroku po metforminu jsou deriváty sulfonylurey.
Z inhibitoru alfa-glukosidázy se u nás používá prakticky jen akarbóza. Obvykle se podává v kombinační léčbě a je jediným perorálním antidiabetikem, které lze použít u obou typu diabetu.
Z inzulinových senzitizérů má v současnosti praktický význam pioglitazon s prokázaným pozitivním kardiovaskulárním efektem. Běžně používanou skupinou perorálních antidiabetik se v současnosti staly gliptiny - celosvětově jsou považovány za jednu z nejperspektivnějších skupin perorálních antidiabetik, kterou lze kombinovat s mnoha dalšími antidiabetiky včetně inzulinu.
Mezi injekčně podávaná antidiabetika řadíme inkretinová analoga, která výrazně snižují hmotnost. Relativně novou skupinou antidiabetik, která zvyšují renální ztráty glukózy, jsou glioziny - výrazně snižují i hmotnost a krevní tlak.
Jedná se o velmi zajímavou skupinu léku pro své již potvrzené a i ve studiích očekávané kardiovaskulární efekty. Důležitou roli v léčbě diabetu hrají i inzuliny a inzulinová analoga.
V souvislosti s novými možnostmi léčby diabetu se neustále v celém světě vyvíjí algoritmus jeho léčby - Česká diabetologická společnost v doporučeném postupu například konstatovala, že mechanismus působení gliozinů a jejich kardiovaskulární účinek je posunují v algoritmu výše. Až 40x snižuje riziko diabetu 2. typu bariatrická chirurgie.
Z ekonomického hlediska se náklady na operaci kompenzují úsporami na l éčbě do dvou let; bariatrická chirurgie má výrazný vliv i na snížení mortality.