Overwhelming post-splenectomy infection (OPSI) je syndrom vyskytující se u pacientů, u kterých byla provedena splenektomie, ať ji ž pro trauma, hematologickou či jinou indikaci. Tito pacienti jsou velmi rizikoví z hlediska rozvoje septického stavu typickými grampozitivními koky při minimálním infekčním inzultu, prevalence výskytu sepse je 5-6x vyšší než u běžné populace.
Ročně je na KARIM FN Plzeň ošetřeno průměrně 20 akutně splenektomovaných pacientů, většinou v důsledku traumatu v rámci mnohočetného poranění. Autoři popisují fulminantně probíhající sepsi u pacienta po splenektomii v minulosti, cca před 13 lety, u kterého nebyl dodržen postup doporučený pro splenektomované pacienty (vakcinace po splenektomii, dispenzarizace na infekčním pracovišti, pohotovostní balíček ATB, průkaz splenektomovaného).
Jednalo se o invazivní pneumokokovou sepsi, která se klinicky manifestovala fulminantním nástupem, hemokoagulační poruchou, oběhovou nestabilitou. I přes včasnou a adekvátní léčbu, včetně podání antibiotik, pacient, po 36 hodinách od prvních příznaků, zemřel.
V závěru práce autoři zmiňují, jak syndromu OPSI předcházet na základě doporučení obecně platných, ale v praxi ne zcela běžně dodržovaných. Současně je navrhováno řešení, jak současnou situaci zlepšit ve spolupráci intezivista-mikrobiolog-infekcionista-praktický lékař.