Psychoterapeutické a seberozvojové programy rozvíjející všímavost a soucit se sebou v posledních letech získávají stále větší popularitu. Jak přesně ale všímavost a soucit k sobě mění naše emoce? První část knihy nejprve vysvětluje, že zaměřen í pozornosti na přítomné vjemy představuje pouze základní úroveň rozvoje všímavosti.
Ukazuje, že všímavost nám postupně pomáhá především měnit postoj ke všemu, co prožíváme (zvláště k emocím), a mění také způsob, jak chápeme své vlastní Já. Abychom tedy vlastním emocím lépe porozuměli, odhaluje druhá část knihy podrobně jejich skrytá poselství.
Odlišuje adaptivní a maladaptivní podobu jednotlivých emocí a upozorňuje na zcela zásadní roli pocitů studu v etiologii mnoha duševních poruch. Další kapitoly diskutují vliv raných zkušeností z dětství na vytváření emočních schémat.
Nabízejí přehled obranných mechanismů. Popisují mechanismy, jejichž prostřednictvím všímavost naše prožívání mění.
A věnují se i vznešeným postojům, které nám také pomáhají transcendovat naše strádání. Třetí část knihy představuje pět postupů, které lze k rozvíjení všímavosti využít v běžném terapeutickém sezení.
Seznamuje čtenáře s obecným schématem korektivní emoční zkušenosti. Uvádí poznatky o rekonsolidaci paměti.
A naznačuje i eticko-psychologické souvislosti našeho prožívání. Čtvrtá část knihy konečně podrobněji představuje tři konkrétní psychoterapeutické techniky. Kniha obsahuje 18 cvičení k rozvíjení všímavosti a soucitu k sobě.
Všechny postupy, techniky i cvičení mohou být využity v jakéhokoli psychoterapii.