Typický věk české pacientky s karcinomem prsu leží v intervalu 60-69 let. Epidemiologické studie potvrzují, že karcinom prsu u starších žen má většinou více příznivých biologických charakteristik, jako je vysoké procento luminal A typů.
Přes obecný názor, že karcinom prsu ve vyšším věku je indolentn í onemocnění, je oproti mladším pacientkám jednoznačně prokázána vyšší nádorově specifická mortalita, která pravděpodobně souvisí s použitím méně agresivní medikamentózní terapie. Péče o tyto nemocné má začít odhadem délky života, vyhodnocením celkového stavu a následně diskuzí o benefitech a rizicích léčby.
Problémem léčby pacientek ve vyšším věku je skutečnost, že je jen malá evidence o optimálním léčebném postupu. V roce 2018 byly publikovány ASCO (American Society of Clinical Oncology) guidelines pro geriatrickou onkologii.
Cílem bylo vytvořit návod, jak hodnotit a řešit problémy léčby starých pacientů. Výsledky hodnocení slouží k vytvoření individuálního terapeutického plánu, který se může u pacientek ve vyšším věku v indikovaných případech upravit ve smyslu nižší agresivity jak léčby chirurgické, radiační, ale i systémové.
Pro méně radikální terapii, jsou vhodné zvláště nemocné ve špatném celkovém stavu s krátkou předpokládanou dobou života nebo s příznivými biologickými charakteristikami nádoru.