Charles Explorer logo
🇬🇧

Prevence kardiovaskulárních onemocnění : doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře 2018

Publication at Central Library of Charles University, First Faculty of Medicine |
2018

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Abstract

Nová verze 2018 doporučeného postupu (DP) Prevence kardiovaskulárních onemocnění (Prevence KVO) vznikla na základě nejnovějších evropských doporučení 2016 European Guidelines on CVD Prevention in Clinical Practice2,11 v mezioborové spolupráci se zástupci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a České kardiologické společnosti, o.s. Všeobecný praktický lékař (VPL) je klíčovou osobou v zahájení, koordinaci a provádění dlouhodobé prevence KVO.

Proto hlavním cílem autorů i oponentů byla maximální využitelnost DP v praxi VPL. Z uvedeného pohledu jsme se snažili zachovat to, co již většina VPL zná a v praxi realizuje a zároveň doplnit některé nové poznatky.

Na rozdíl od 2016 European Guidelines on CVD Prevention in Clinical Practice, které mají v plné verzi i s literaturou 87 stran, jsme v našem DP neřešili podrobněji problematiku, která je obsahem jiných doporučených postupů SVL ČLS JEP, jako jsou Arteriální hypertenze (AH)9, Diabetes mellitus (DM)5,6,7, Dyslipidemie1, Metabolický syndrom8, Obezita3, a v textu na ně odkazujeme. Všechny naše DP jsou k dispozici VPL buď v tištěné formě, nebo v elektronické verzi na www.svl.cz.

I proto je náš text kompromisem mezi vědeckou exaktností a snahou o srozumitelnost a stručnost. Přesto, podle našeho názoru, obsahuje všechny zásadní poznatky o této problematice a je v praxi ve většině případů velmi dobře realizovatelný.

V rozvinutých zemích, mezi které Česká republika bezpochyby patří, jsou stále hlavním problémem kardiovaskulární onemocnění aterosklerotické etiologie, zejména ischemická choroba srdeční (ICHS)4, ischemické cévní mozkové příhody, ischemická choroba dolních končetin (ICHDK)10 a jejich komplikace. Výskyt těchto onemocnění dosáhl epidemického charakteru a nemoci oběhové soustavy jsou nejčastější skupinou příčin smrti v ČR a v roce 2015 se podílely na celkové standardizované úmrtnosti (standardizováno za použití WHO Evropského standardu) na 43 % úmrtí (u mužů to bylo 41,8 %, u žen 44,9 % - UZIS 2015).

Naprostou většinu (více než 90 %) příčin předčasné klinické manifestace aterosklerózy známe. Představují je klasické rizikové faktory aterosklerózy, jako jsou nikotinizmus, dyslipidemie, hypertenze, diabetes mellitus a další.

Tyto rizikové faktory umíme účinně ovlivňovat, opatření k tomu jsou jednoduchá a mají univerzální platnost. Jejich souhrn představují doporučené postupy, jako je tento, který držíte v rukou.

Přestože to všechno známe a umíme, je celosvětově, Českou republiku nevyjímaje, ovlivňování hlavních rizikových faktorů nedostatečné. Cílem novelizace DP Prevence kardiovaskulárních onemocnění 2017 je pomoci lékařům a jiným zdravotnickým pracovníkům plnit úkoly při úsilí o dosažení účinných preventivních opatření v každodenní praxi.

Doporučený postup odráží konsenzus, který vyplývá z mnohooborového partnerství mezi hlavními evropskými odbornými společnostmi a odbornými společnostmi v ČR. Vychází ze současných poznatků lékařské vědy a považuje se za postup lege artis.

Jedná se však o doporučení, nikoliv předpisy, proto je nutný individuální přístup u každého nemocného i lékaře.