Nová verze 2018 doporučeného postupu (DP) Prevence kardiovaskulárních onemocnění (Prevence KVO) vznikla na základě nejnovějších evropských doporučení 2016 European Guidelines on CVD Prevention in Clinical Practice2,11 v mezioborové spolupráci se zástupci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a České kardiologické společnosti, o.s. Všeobecný praktický lékař (VPL) je klíčovou osobou v zahájení, koordinaci a provádění dlouhodobé prevence KVO.
Proto hlavním cílem autorů i oponentů byla maximální využitelnost DP v praxi VPL. Z uvedeného pohledu jsme se snažili zachovat to, co již většina VPL zná a v praxi realizuje a zároveň doplnit některé nové poznatky.
Na rozdíl od 2016 European Guidelines on CVD Prevention in Clinical Practice, které mají v plné verzi i s literaturou 87 stran, jsme v našem DP neřešili podrobněji problematiku, která je obsahem jiných doporučených postupů SVL ČLS JEP, jako jsou Arteriální hypertenze (AH)9, Diabetes mellitus (DM)5,6,7, Dyslipidemie1, Metabolický syndrom8, Obezita3, a v textu na ně odkazujeme. Všechny naše DP jsou k dispozici VPL buď v tištěné formě, nebo v elektronické verzi na www.svl.cz.
I proto je náš text kompromisem mezi vědeckou exaktností a snahou o srozumitelnost a stručnost. Přesto, podle našeho názoru, obsahuje všechny zásadní poznatky o této problematice a je v praxi ve většině případů velmi dobře realizovatelný.
V rozvinutých zemích, mezi které Česká republika bezpochyby patří, jsou stále hlavním problémem kardiovaskulární onemocnění aterosklerotické etiologie, zejména ischemická choroba srdeční (ICHS)4, ischemické cévní mozkové příhody, ischemická choroba dolních končetin (ICHDK)10 a jejich komplikace. Výskyt těchto onemocnění dosáhl epidemického charakteru a nemoci oběhové soustavy jsou nejčastější skupinou příčin smrti v ČR a v roce 2015 se podílely na celkové standardizované úmrtnosti (standardizováno za použití WHO Evropského standardu) na 43 % úmrtí (u mužů to bylo 41,8 %, u žen 44,9 % - UZIS 2015).
Naprostou většinu (více než 90 %) příčin předčasné klinické manifestace aterosklerózy známe. Představují je klasické rizikové faktory aterosklerózy, jako jsou nikotinizmus, dyslipidemie, hypertenze, diabetes mellitus a další.
Tyto rizikové faktory umíme účinně ovlivňovat, opatření k tomu jsou jednoduchá a mají univerzální platnost. Jejich souhrn představují doporučené postupy, jako je tento, který držíte v rukou.
Přestože to všechno známe a umíme, je celosvětově, Českou republiku nevyjímaje, ovlivňování hlavních rizikových faktorů nedostatečné. Cílem novelizace DP Prevence kardiovaskulárních onemocnění 2017 je pomoci lékařům a jiným zdravotnickým pracovníkům plnit úkoly při úsilí o dosažení účinných preventivních opatření v každodenní praxi.
Doporučený postup odráží konsenzus, který vyplývá z mnohooborového partnerství mezi hlavními evropskými odbornými společnostmi a odbornými společnostmi v ČR. Vychází ze současných poznatků lékařské vědy a považuje se za postup lege artis.
Jedná se však o doporučení, nikoliv předpisy, proto je nutný individuální přístup u každého nemocného i lékaře.