Charles Explorer logo
🇨🇿

Od AAI k HAI? Měření aktivního stárnutí pomocí složených indexů

Publikace na Fakulta humanitních studií |
2018

Abstrakt

Abstrakt : Demografický vývoj a s ním související rozvoj geron tologie přinesl přirozenou otázku měře- ní aktivního stáří jako jevu a aktivního stárnutí j ako procesu. Poeticky se přitom mluví o stárnutí ce lé společnosti, přestože stárnou pouze individuální by tosti.

Hospodářská komise pro Evropu při OSN (UNECE) a Generální ředitelství Evropské komise pro zaměstnanost, sociální záležitosti a inkluzi přišl y s myšlenkou statisticky identifikovat oblasti, v ni chž mohou státy svou politikou a programy podporo- vat potenciál starších obyvatel. V roce 2012 tak vz nikl index aktivního stárnutí - active ageing index (AAI). Účel sdělení : AAI je založen na národních statistikách a ve čtyř ech oblastech (doménách) zahrnuje celkem 22 ukazatelů.

Mezi nimi jsou 4 ukazatelé zam ěstnanosti, dále dobrovolnické aktivity, péče o děti a vnuky, tělesného cvičení, celoživotního učen í, fyzické bezpečnosti, využívání informačních a komunikačních technologií, očekávaný věk dožití v 5 5 letech a další. Podle autorů lze AAI využít pro politické rozhodování a zpracování a vyhodnocování strategií v tématice stárnutí.

Je údajně dostateč- ně úplný a přitom flexibilní a umožňuje zjišťovat s tupeň, v němž se realizuje potenciál seniorů. Kritici AAI se pozastavují zejména nad zařazením či naopak nezařazením některých indikátorů a nad jejich vahami (které vstupují do výpočtu indexu ).

Jde nicméně o dosud nejambicióznější projekt k měření úrovně aktivního stáří v mezinárodním měřítk u. Základem AAI je koncepce aktivního stárnutí Světové zdravotnické organizace (WHO), která se od roku 2002 stala celosvětovým vodítkem pro veřejnou politiku stárnutí a stáří.

Termín "aktivní " má vystihnout pokračující účast seniora ve spole- čenských, ekonomických, kulturních, duchovních a ob čanských oblastech života, tedy v rodině, ko- munitě i celé společnosti. Index aktivního stárnutí proto navázal na všeobecně uznávaný a politicky i odborně relevantní pojem.

Před třemi roky přijala WHO novou strategii s názve m Zdravé stárnutí. To je proces rozvíjení a udržování funkční způsobilosti, která umožňuje prož ívat životní pohodu i ve starším věku.

Funkční způsobilost zahrnuje vlastnosti spojené se zdravím, které lidem umožňují být a dělat to, co považují za důležité. Je podmíněna vnitřní kapacitou jednotl ivce (fyzickou i duševní), relevantními charakteris - tikami prostředí (všechny vnější faktory, včetně so ciálních, utvářející souvislosti lidského života) a vztahy mezi nimi.

Specifické zaměření : Zdravé stárnutí nyní patří mezi hlavní témata činn osti WHO pro léta 2015-2030 a nahrazuje předchozí koncepci aktivního stárnutí. Můžeme tedy očekávat, že index aktivního stárnu- tí (AAI) bude jeho autory nahrazen indexem zdravého stárnutí (HAI?), avšak s opakováním metodolo- gických výtek.