Strach je současnou psychologií považovaný za jednu ze základních emocí se silnými evolučními kořeny. Jako zcela přirozená reakce na možné ohrožení organismu je možné jej pozorovat nejen u lidí, ale napříč živočišnou říší, a to již od prapůvodních obratlovc ů.
Jako každá základní emoce má i strach jasně rozpoznatelný, univerzálně rozšířený výraz v obličeji, fyziologickou odpověď organismu, i specifickou oblast mozku, která strach primárně zpracovává. Základní psychologické poznatky o strachu budou předmětem úvodu přednášky.
V její hlavní části se pak zaměříme na konkrétní objekt, ze kterého má hrůzu pravděpodobně nejvíce lidí na světě, a tím jsou hadi. Podíváme se konkrétně na to, jak had, jako významná evoluční hrozba, dokázal ovlivnit vývoj některých psychických funkcí člověka.
Od opic k člověku, od experimentů s mimosmyslovým vnímáním k pokusům v magnetické rezonanci, se posluchači postupně seznámí s významem hada jako prototypického objektu strachu. Na závěr se i pokusíme odkrýt, proč se některým lidem vymkne přirozený strach z rukou a dojde u nich k rozvoji fobie.