Péče a pečovatelská role je většinou spojována se ženami. Od žen se očekává, že budou pečovat, ať již o děti, partnera, manžela či stárnoucí rodiče.
Jsou k péči vedeny již od dětství, zatímco muži bývají k péči spíše opakovaně během života přizváni, když je potřeba. V případě domácí péče o stárnoucí rodinné příslušníky bývají mnohdy v pozici manžela, který pomáhá své manželce - primární pečovatelce.
Jejich zapojení do péče je spíše podpůrné, často spočívá v samotné přítomnosti doma, když je manželka v práci či jde něco vyřídit (Dudová, Volejeníčková 2014). Pokud má stárnoucí rodinný příslušník sníženou schopnost pohybu, dělají mu fyzickou oporu při chůzi, vstupu do vany atp. a v některých případech asistují i při hygieně.
Nicméně velká část činností a povinností spojen ých s péčí zůstává na ženě. Jak pečují muži, když se ve stáří stanou primárními pečovateli? Ve svém příspěvku, který vychází ze zúčastněného pozorování v rodinách pečujících o ženy s demencí v domácím prostředí, bych chtěla ukázat, že i muži dokáží láskyplně pečovat a zajišťovat chod domácnosti včetně vaření a praní.
Jakým výzvám při péči a zajišťování chodu domácnosti spolu se svými manželkami čelí a jak se s nimi vypořádávají? Kdo, co a jak jim v jejich společném úsilí pomáhá a čeho se jim nedostává?