Antitrombotická léčba u pacientů s fibrilací síní, kteří podstupují perkutánní koronární intervenci s implantací stentu, je charakterizována potřebou duální protidestičkové léčby k prevenci trombózy stentu a zároveň antikoagulační terapie k prevenci tromboembolických příhod. Trojitá antitrombotick á léčba je však spojena se zvýšeným rizikem krvácivých komplikací.
RE-DUAL PCI byla randomizovaná otevřená studie, která porovnávala duální antitrombotickou léčbu dabigatran etexilátem v dávce 110 mg nebo 150 mg dvakrát denně a inhibitorem P2Y12 s trojitou antitrombotickou léčbou warfarinem, inhibitorem P2Y12 a nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové. Primární cílový ukazatel studie, závažné a klinicky významné nezávažné krvácení, se vyskytl u 15,4 % pacientů ve skupině duální terapie s nižší dávkou dabigatranu ve srovnání s 26,9 % u odpovídající skupiny s trojitou terapií a u 20,2 % pacientů ve skupině duální léčby s vyšší dávkou dabigatranu ve srovnání s 25,7 % ve skupině s trojitou terapií.
Výskyt složeného cílového ukazatele účinnosti (tromboembolické příhody, úmrtí a neplánované revaskularizace) byl v obou dabigatranových skupinách dohromady podobný jako ve skupině s trojnásobnou terapií (13,7 % vs. 13,4 %). U pacientů s fibrilací síní, kteří podstoupili koronární stentování, byla tedy ve srovnání s trojitou léčbou kombinace dabigatranu s inhibitorem P2Y12 bezpečnější z hlediska výskytu závažného krvácení.
Incidence tromboembolických a ischemických příhod byla srovnatelná.