Úvod: Článek poskytuje náhled na léčbu získaného plochonoží dospělých s použitím medializační osteotomie patní kosti s prezentací vlastního souboru pacientů. Metoda a materiál: Hodnocený soubor čítá 19 pacientů operovaných v letech 2012-2016 ve věkovém rozmezí od 32 do 67 let.
Podle Raikinovy klasifikace získaného plochonoží byli pacienti zařazeni do subtypu IIa. Základním prvkem operační korekce planovalgózní deformity nohy je korekce valgozity patní kosti pomocí medializační osteotomie s následn ým přídatným výkonem na mediálním pilíři či na Achillově šlaše.
Soubor byl retrospektivně zhodnocen na základě porovnání tří rentgenologických parametrů před operací a za 6-8 měsíců pooperačně. Hodnocenými parametry byly Mearyho úhel, osa patní kosti v Saltzmannově projekci a procentuální krytí hlavice talu navikulární kostí.
Výsledky: Počet úspěšných korekcí byl v tomto hodnocení u 17 z 19 pacientů celkem. Dále jsme zaznamenali u tří pacientů komplikaci s hojením rány a u jednoho byla nutná reoperace.
Diskuse: Nejčastějšími způsoby, jak zafixovat medializační osteotomii patní kosti, jsou schodová úhlově stabilní dlaha nebo kompresní šrouby. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody.
Ovšem valgózní deformita zadonoží může být korigována i dalšími způsoby - subtalární artroereizou, prodloužením laterálního pilíře, osteotomií patní kosti nebo tripledézou jakožto finálním řešením pro postavení zadonoží. V rámci managementu získaného plochonoží je korekce postavení patní kosti vždy následována výkonem na mediálním pilíři, který dotváří optimální korekci daného případu.