S nástupem Jesus Seminar v osmdesátých letech 20. století dochází k zásadním zm ěnám v metodologii a v pohledu na postavu Ježíše Nazaretského. Přehodnocena jsou stanoviska badatelů z The New Quest, vnímající Ježíše jako apokalyptického proroka a vycházející především z výroků o "Synu člověka" a o přicházejícím "království Božím".
V Novém záko-ně je pojmu království Boží užito nejednoznačně a proto je tento pojem stále předmětem spekulací odborníků. Nejasný je význam i čas, ve kterém by mělo království Boží nastat.
Jisté je akorát to, že království Boží je postaveno do kontrastu ke království "z tohoto svě-ta" a dochází v něm k radikálnímu přeorientování hodnot. Jak pojem království Boží vnímá Jesus Seminar, jak se jejich postoj liší od současných badatelů a na čem staví své závěry? Zásadní je změna pohledu na eschatologii a apokalyptiku a na zasazení království Božího do časové roviny.
Závěry Jesus Seminar, jež se vymezují od kontinentálního, především německého, bádání se zdají být na jednu stranu reduktivní, ale na straně druhé přinášejí nový přístup a nový pohled nejen na "království Boží", ale rovněž na postavu historického Ježíše.