Článek se zabývá českým rukopisným prozaickým dílem Fundací aneb Založení a vystavění města Klatov, které roku 1599 napsal Jan Klatovský, pražský měšťan a klatovský rodák. Text předstírá, že je výtahem ze starého rukopisu, jehož autorem m ěl být první opat klatovského kláštera Rotoman, který měl zase údajně používat záznamy prvního klatovského faráře Votíka.
Dílo popisuje založení a první staletí existence města Klatov podobným způsobem, jako Václav Hájek z Libočan popsal ve své Kronice české (1541) založení jiných českých měst. Článek nejprve představuje tento unikátní text, jeho obsah, jeho autora a dochované rukopisy a kontext jeho vzniku, zejména to, jakou roli v něm mohlo hrát nejdůležitější soudobé dílo pojednávající o české historii, Diadochos Bartoloměje Paprockého z Hlohol (1602). Následně článek charakterizuje žánr Fundací a cíle jejího autora, které silně ovlivnily její jazykovou i kompoziční stránku.
Nakonec jsou analyzovány typy vztahů Fundací k jejímu vzoru, Hájkově Kronice, a také podobnosti a rozdíly mezi těmito dvěma díly z hlediska žánru, kompozice, jazyka a stylu.