Kapitola v nově vydané monografii sledující snahy Romů o zapojení do přípravy a realizace politiky směřované vůči "cikánskému obyvatelstvu" v letech 1945-1968 a o založení vlastní organizace, která by při vyjednávání se státními institucemi zastupovala jejich zájmy. Zatímco existující historiografie se ve vztahu k politické participaci Romů v československu zaměřovala téměř výhradně na období existence Svazu Cikánů-Romů (1969-1973), autorka se soustřeďuje na procesy a vývoj v předchozích desetiletích, které vznik Svazu umožnily.
Detailně se věnuje spolupráci romských jednotlicvů s místními a regionálními úřady v poválečném Československu a vznik sítí takto společensky a politicky angažovaných Romů od konce 40. let 20. stol. Studie je příspěvkem ke studiu československé společnosti v době komunistické diktatury a aktérství členů (marginalizovaných) menšin v rámci státních struktur.
Text je založen na archivních dokumentech romské provenience, jedná se o prameny buďto nově objevené nebo dosud ve větším detailu neanalyzované.