Článek Zuzany Svobodové Pohnutky Kristova svědka (II. Jan Amos Komenský) je navazující statí na článek v časopisu Studia Comeniana et historica (srov.
Pohnutky Kristova svědka (I. Mistr Jan Hus) in SCetH 93-94, s. 5-24).
Analýzou Komenského spisů jsou hledány motivace pro Komenského službu Kristova svědka, konkrétní hodnoty, které jmenuje Komenský jako zásadní a určující pro život člověka. Zejména na základě Komenského spisu určeného křesťanským kazatelům je ukázáno, co považoval pro služebníka Krista za zásadní.
Na prvním místě je to výzva k užív ání Božího slova - Písma k povzbuzování, nápravě, rozmýšlení. Bez vytrvalosti, píle a věrnosti Božímu slovu nemůže křesťan v době krize a zkoušek obstát.
Zkoušky jsou nástrojem pozemské Boží školy kříže. Jejím původcem je Bůh sám.
Pokud člověk ve škole kříže obstojí, postoupí podle Komenského do nebeské akademie, kde bude plnost poznání a lásky, bude spasen. K tomu je však zapotřebí proměny v nejvyšší pozemské škole, ve škole srdce, v níž působí Duch svatý proměnu srdce a člověk odpovídá pokornou vírou.
Bez pokory není možné být dobrým Kristovým svědkem, pokora je plodem školy kříže. Jak Mistr Jan Hus, tak Jan Amos Komenský jsou motivováni jako svědkové Krista a jako kněží ke spáse své i druhých.
U obou myslitelů však hraje kříž jinou roli v životní cestě. Zatímco u Husa je kříž vnímán jako krajní sebevydání na konci života k pravdě, Komenský vnímá kříž jako imanentní součást celé životní cesty - celý život je cesta kříže, celý život je škola, v níž se člověk učí brát na sebe kříž a následovat Krista, stávat se Božím dítětem.