Cíl práce: Cílem výzkumu bylo aktualizovat data týkající se počtu prořezaných stálých zubů u současné české dětské populace a zhodnotit vliv pohlaví, sekulárního trendu a obezity či nadváhy dětí na prořezávání stálé dentice. Materiál a metodika: Soubor tvořilo celkem 1267 dětí navštěvujících základní školy v Praze a přilehlém okolí.
Základem výzkumu bylo jednorázové epidemiologické vyšetření chrupu dítěte, při němž byl zaznamenán celkový počet všech prořezaných stálých zubů viditelných v dutině ústní, kalendářní věk, pohlaví, tělesná výška a hmotnost dítěte. Tělesná proporcionalita dětí byla hodnocena indexem BMI a porovnána s percentilovými grafy BMI.
Ke statistickému zpracování byl použit statistický software IBM SPSS Statistics 23 a program MS Excel. Všechny statistické testy byly provedeny na hladině statistické významnosti 0,05.
Výsledky: Celkový počet prořezaných zubů je u dívek oproti chlapcům statisticky významně vyšší jen ve věkových kategoriích 6-6,9 let (p = 0,011) a 13-13,9 let (p = 0,002). Počet prořezaných stálých zubů je v naší studii významně vyšší než v předchozích publikovaných studiích (p < 0,0001 ve všech případech).
U dětí obézních a s nadměrnou hmotností bylo zjištěno statisticky signifikantně více prořezaných stálých zubů než u kontrolní skupiny, kromě věkové skupiny 13-13,9 let (p = 0,258). Závěr: Prořezávání stálých zubů je ovlivněno sekulárním trendem, tělesnou hmotností a pohlavím jedince, čemuž je nutné přizpůsobit i ortodontickou lé čbu, především její správné načasování.