Echokardiografie je jednou z nejvýtěžnějších diagnostických zobrazovacích metod, kterou může lékař v moderních podmínkách emergentní/intenzivní péče využít. Tímto vyšetřením získané informace mají zásadní vliv na volbu dalšího vedení péče o nemocné s akutním kardiovaskulárním onemocněním.
Echokardiografie poskytuje důležité informace po celou dobu péče o pacienta, bylo prokázáno, že získaný echokardiografický nález změní terapeutický přístup u 60-80 % pacientů v přednemocniční péči, zlepší diagnostickou přesnost a efektivitu péče na odděleních urgentního příjmu a odhalí etiologii dosud nevysvětlitelné hypotenze u 48 % pacientů, poskytuje doplňkové informace k výsledkům získaným při pravostranné srdeční katetrizaci. V rámci péče o kriticky nemocné pacienty lze použít echokardiografii k měření/monitoraci srdečního výdeje a ke stanovení abnormalit srdeční funkce a koronární perfuze, stejně tak poskytuje anatomickou informaci o morfologii srdce vztahující se k základní diagnóze.
V tomto dokumentu se věnujeme praktickému využití echokardiografie u pacientů s akutními kardiovaskulárními onemocněními, zejména s akutní bolestí na hrudi, akutním srdečním selháním, podezřením na srdeční tamponádu, komplikacemi infarktu myokardu, akutní chlopenní dysfunkcí včetně endokarditidy, akutním postižením vzestupné aorty a komplikacemi po intervenčních výkonech.