Pro zhodnocení změny klimatu a jejích možných dopadů na různé sektory lidské činnosti je potřeba sledovat vývoj charakteristik, které jsou důležité pro daný obor. Průměrná doba trvání určitých průměrných denních teplot vzduchu, tzv. charakteristických teplot vzduchu, má význam pro zhodnocení podmínek pro pěstování zemědělským plodin i výskyt volně rostoucích druhů rostlin.
Tento příspěvek se zaměří na anal ýzu délek období s průměrnou denní teplotou vzduchu 5 °C, 10 °C a 15 °C s použitím všech dostupných měření ČHMÚ z období 1951-2010. Pozornost bude věnována zejména porovnání údajů pro období 1951-1980 a 1981-2010.
V první části článku je porovnáno několik metod určení průměrné doby trvání období s charakteristickými teplotami vzduchu. Pro zpracování v další části byla vybrána metoda lineární interpolace.
Prodloužení doby trvání období s průměrnou denní teplotou vzduchu 5 °C, 10 °C a 15 °C mezi oběma zkoumanými obdobími bylo zjištěno na většině území ČR. K nejvýraznějším změnám dochází v nižších a středních polohách.