Fokální nodulární hyperplazie (FNH) je druhý nejčastější benigní nádor jater u dětí. Je tvořena hy-perplastickými uzly hepatocytů, které jsou oddělené fibrózními pruhy.
Nemá maligní potenciál a kom-plikace jsou vzácné. Až polovina pacientů má asymptomatický průběh a FNH je náhodně zjištěna při vyšetření z jiného důvodu.
Patogeneze FNH není zcela jasná, pravděpodobně vzniká jako hyperplas-tická odpověď hepatocytů na vrozenou nebo získanou cévní anomálii. O získan ém původu svědčí i rostoucí incidence FNH u dětí, které v minulosti podstoupily onkologickou léčbu pro malignitu.
Vzhledem k vysokému výskytu malignit u primárních nádorů jater má přesná diagnóza FNH zásadní význam. Definitivní diagnózu lze stanovit pomoci zobrazovacích metod.
Metodou volby je magnetická rezonance s použitím hepatobiliární kontrastní látky. Histologická verifikace pomocí perkutánní nebo otevřené biopsie je nutná u atypického nálezu.
Konzervativní postup je možno uplatnit u asymptomatických pacientů s jednoznačnou diagnózou FNH. Naopak chirurgická terapie je indiko-vána při diagnostických rozpacích a u dětí se symptomatickou a progredující lézí.