Publikace tvoří podpůrný materiál pro výuku předmětu Sociální témata Nového zákona na Husitské teologické fakultě UK. Je tvořena třemi hlavními kapitolami s četnými pododdíly: 1.
Církev - její vznik, zvěst a sociální rozměr raného křesťanství, 2. Biblická témata - Exegeze textů se sociálním kontextem, 3.
Sociální a sekulární proudy v teologii. Publikace řeší obsah základních teologických pojmů ve vztahu k sociální problematice, přibližuje dobu postmoderny a otázky související se způsobem táz ání po Bohu v této epoše dějin.
Ukazuje způsob práce s biblickým textem a nabízí exegezi vybraných textů se vztahem k sociálním tématům, Ježíši Nazaretskému vztahu k bližnímu a Bohu. Poslední část je zaměřena na čtyři teologické proudy - teologii Minjung, teologii osvobození, teologii smrti Boha a feministickou teologii, v nichž je teologie prezentována z pozice antropologie a stěžejním tématem je nová podoba etiky, náprava mezilidských vztahů i společenských poměrů, kritika nefunkčního pojmového aparátu či reflexe různých typů společnosti, které zapříčiňují kolaps mezilidských vztahů, chudobu či opomíjení.