Mozkové metastázy u generalizovaného melanomu představují významný léčebný problém současné onkologie. V roce 2017 byly publikovány tři významné práce zabývající se touto problematikou.
Studie COMBI MB využila poznatků již dříve publikovaných zkušeností studie BREAK MB a u pacientů s prokázanou BRAF mutací použila k léčbě pacientů s mozkovými metastázami kombinaci BRAF a MEK inhibitorů. V ýsledky prokázaly vysokou účinnost této léčby.
Bylo dosaženo 58% ORR u asymptomatických nepředléčených pacientů proti 39,2 % ORR u pacientů léčených monoterapií s dabrafenibem. Další možností je léčba imunoterapií s použitím anti PD1 a anti CTLA4 protilátek.
V porovnání se studiemi CheckMate 204 a ABC studie jsou výsledky obdobné. U studie CheckMate 204 byl ORR také 55 %, ale počet CR byl vyšší 21 % proti 4 % u COMBI MB.
U studie ABC byl ORR 42 % u kombinované léčby IPI + NIVO a monoterapie s nivolumabem 20 %. Ani velké rozdíly nebyly pozorovány u 6měsíčního PFS, kterého dosáhlo u COMBI MB 44 % pacientů, u CheckMate 65 %, u ABC studie (IPI+ NIVO) 46 % pacientů a u monoterapie nivolumabem 28 % pacientů.
Výsledky potvrdily podobnou efektivitu léčby mozkových metastáz jak cílenou léčbou MEK a BRAF inhibitory tak imunoterapií. Vysoké procento odpovědí není spojeno s jejich dlouhodobým trváním, medián 6,5 měsíce (95 % CI, 4,9-10,3), ve srovnání se stejnou léčbou u pacientů bez mozkových metastáz, medián 12,9 měsíců (95 % CI, 9,4-19,5).
Z pohledu historických dat léčby mozkových metastáz radioterapií došlo k prodloužení trvání odpovědi z 3,4 měsíce (10) na 6,5 měsíce.