Charles Explorer logo
🇨🇿

Komentář ke studii: Účinnost a bezpečnost regorafenibu v léčbě pokročilého GIST po selhání imatinibu a sunitinibu - metaanalýza

Publikace |
2018

Abstrakt

Gastrointestinální stromální tumor (GIST) patří k mezenchymálním nádorům trávicího traktu. Primární nádory se mohou nacházet po celé délce trávicího traktu, nejčastěji však postihují žaludek (40-60 %) a tenké a tlusté střevo.

Přibližně u 80 % pacientů s GIST je přítomna mutace receptoru tyrosinkinázové domény CD117 (KIT) nebo receptoru pro destičkový růstový faktor α (PDGFR-α). V léčbě metastatického a neresekabilního GIST byla prokázána účinnost malé molekuly imatinibu, významného blokátoru KIT a PDGFR-α.

U většiny pacientů však časem dochází k sekundárním mutacím v genu KIT a PDGFR-α, a tím i k rozvoji rezistence vůči imatinibu. V případě progrese GIST při léčbě imatinibem lze nasadit ve 2. linii paliativní terapii - sunitinib.

Jedná se rovněž o inhibitor KIT a PDGFR-α. V průběhu jednoho roku však i na sunitinibu dochází většinou k progresi onemocnění.

Pro pacienty s pokročilým GIST, u nichž onemocnění progredovalo při léčbě imatinibem a sunitinibem, byla provedena celá řada klinických studií. Svoji účinnost zde prokázal regorafenib - inhibitor tyrosinkinázových domén u mnoha receptorů (mimo jiné inhibice KIT, PDGFR4, RET, VEGFR-1 až VEGFR-3, TIE-2, FGFR, PDGFR-β).

Právě výsledky studií s regorafenibem u pacientů s pokročilým GIST byly v předložené práci podrobeny metaanalýze.

Klíčová slova