Malnutrice je významnou komplikací řady onemocnění představující nezávislý rizikový faktor morbidity a mortality, v neposlední řadě s významnými ekonomickými dopady při protrahovaném průběhu nemoci. Správná a včasná diagnostika tohoto stavu, a zejména pak racion ální nutriční intervence může výrazně snížit počet komplikací, a zkrátit tak délku hospitalizace.
Je-li trávicí trakt intaktní a funkční, je vždy preferována fyziologičtější enterální nutriční podpora. Není-li možné dosáhnout cílových výživových potřeb perorálně, úpravou kuchyňské diety, její fortifikací či přidáním nutričních přípravků k popíjení, je dalším stupněm nutriční podpory sondová enterální výživa.
Při výhledu krátkodobého až střednědobého podávání využíváme transnazální sondy, ke gastrické bolusové aplikaci sondu nazogastrickou, ke kontinuální postpylorické aplikaci do jejuna pak nazojejunální. V případě dlouhodobé indikace zejména domácí enterální výživy je z pohledu ošetřování i míry komplikací nejvhodnější zajištění výživové gastrostomie či jejunostomie.
Parenterální nutriční podpora je vyhrazena zejména pro případy, kdy trávicí trakt není schopen zajistit organismu dostatečnou dodávku substrátů a energie.