Český publicista, pedagog a historik se tentokrát zaměřuje na tzv. velké vymírání, které se odehrálo na přelomu druhohor a při němž, během relativně krátkého časového úseku, vyhynulo mnoho rostlinných i živočišných druhů. Příčiny tohoto vymírání nejsou dosud zcela objasněny a existuje hned několik hypotéz.
Někteří vědci ho vysvětlují určitou katastrofickou událostí, jako je dopad velkého mimozemského tělesa (asteroid Chicxulub). O dějinách výzkumu této teorie, pozadí, okolnostech a nejnovějších výsledcích pojednává tato kniha.
Publikace je vybavena komplexním poznámkovým aparátem, čerpá z erudovaných zdrojů a doplňují ji barevné fotografie i zdařilé ilustrace Vladimíra Rimbaly. Vývoj života na Zemi nebyl pouhým sledem předurčených dějů a událostí. Život se v rozporu s některými názory nevyvíjel přímočaře a nesměřoval ke stále větší složitosti a dokonalosti.
Místo toho se v geologickém a fosilním záznamu setkáváme s nečekanými zvraty a změnami, které někdy postihly a přerušily dlouhodobé evoluční trendy, a dokonce mohly změnit i samotný směr vývoje organického světa na naší planetě. Snad nejlepším a nejintenzivněji zkoumaným příkladem takové velké a dramatické změny je hromadné vymírání druhů, ke kterému došlo na konci křídy přibližně před 66 miliony let.
Tehdy do oblasti budoucího Mexického zálivu narazila asi deset kilometrů velká planetka, což následně vedlo k celé smršti katastrofických událostí, jejichž výsledkem bylo vyhynutí asi tří čtvrtin všech druhů na naší planetě. O dějinách výzkumu této události, jeho pozadí, okolnostech a nejnovějších výsledcích pojednává tato kniha.