Československý stát převzal ze zaniklé monarchie právní řád, včetně souboru občanských práv a svobod zahrnujících i tiskové zákonodárství. Jeho hlavním předpisem byl v česk ých zemích tiskový zákon z r. 1862, který upravoval vydávání, rozšiřování pravidelně i neperiodicky vydávaných textů tiskem.
Reguloval pro bývalý stát výhodně kontrolu výroby i odpovědnost za obsah publikovaných informací spolu s případným postihem za porušení platných předpisů. Ty vláda monarchie od počátku světové války zpřísnila.
Brzy po vzniku nového demokratického státu navrhovali progresivní poslanci odstranění největších dílčích překážek svody tisku. Dále už za 3 měsíce po vzniku ČSR v parlamentě podali návrh nového zákona s větší mírou svobody tisku.
Národní shromáždění jej však neprojednalo. Vláda samotná připravila a parlamentu podala vlastní, dokonalý návrh komplexní úpravy tvorby a rozšiřování informací tiskovou formou v roce 1921.
V národním shromáždění nebyl projednán ani tento návrh, vedení státu legislativně řešilo jiné naléhavé úkoly. Recipované předpisy tiskového práva původem z monarchie zůstaly v platnosti.