Cíle: Primárním cílem projektu Cosmos (COmorbiditieS in MOst Severe Neurology and Psychiatric Indications in the Czech Republic), observační, multicentrické, prospektivní studie, bylo zjištění četnosti výskytu komorbidit u pacientů s diagnózou schizofrenie (SCH), depresivní poruchy (MDD), generalizované úzkostné poruchy (GAD) a neuropatické bolesti (NP) v ambulantní péči, a jejich změn v průběhu 4-6 měsíců. Sekundárním cílem bylo sledování subjektivní kvality života v závislosti na hlavní a vedlejších diagnózách.
Metody: Výskyt komorbidit byl určován ambulantními lékaři, vedle primárních a komorbidních poruchy byly zaznamenány další demografické a klinické údaje, včetně aktuální léčby a závažnosti onemocnění (stupnice CGI), souběžně pacienti hodnotili kvalitu svého života pomocí stupnice Q-les-Q (The Quality of Life Enjoyment and Satisfaction Questionnaire). Výsledky: Sběru dat se zúčastnilo 212 lékařů (126 psychiatrů a 86 neurologů) v prvním kole a 189 v obou kolech (89 % z prvního kola).
Bylo vyšetřeno 3 515 pacientů v prvním kole a 3 021 v obou kolech. Nejvyšší výskyt psychiatrických komorbidit byl zjištěn u pacientů s MDD (51 a 53 % při 1. a 2. šetření, p < 0,05) a GAD (48 a 50 %), méně u pacientů se SCH (27 a 25 %) a nejméně mezi pacienty s NP (20 % při obou vizitách).
Nejvyšší výskyt somatických komorbidit byl zjištěn u pacientů s NP (86 a 85 %), dále s MDD (62 a 60 %) a GAD (60 a 56 %, p < 0,05), nejméně mezi pacienty se SCH (50 a 48 %). Kvalitu života hodnotili pacienti s MDD a GAD jako významně horší než pacienti se SCH a NP, přítomnost přidružené duševní poruchy kvalitu života dále snižovala, zatímco přítomnost somatické nemoci nikoliv.
Závěr: Výsledky poukazují na četný výskyt psychiatrických i somatických komorbidit u pacientů se schizofrenií, depresí, generalizovanou úzkostnou poruchou a neuropatickou bolestí v ambulantn í péči a jejich významný dopad na kvalitu života pacientů.