Článek 7 SEU chrání Evropskou unii proti politickému vývoji v jednom či více členských států, který podkopáv á hodnoty, na kterých evropské společenství spočívá. Sborník definuje tři specifické důvody existence tohoto ustanovení.
Zaprvé je to úroveň spolupráce dosažená v rámci Evropské unie, která vyžaduje souhlas ohledně základních hodnot mezi veřejnými představiteli členských států, kteří se zúčastňují rozhodovacích procesů v Evropské unii. Zadruhé platí, že - protože Evropská unie není pouhým sdružením států, ale entita, jež má ústavní kvalitu - by odchylky od společných hodnot narušovaly uskutečňování práv soukromých osob jiných členských států v jejich přeshraničních činnostech.
Zatřetí je to čl. 7 SEU, který chrání občany a právnické osoby před politickými změnami, které nerespektují liberální hodnoty, i když jsou dosahovány prostřednictvím demokratických procesů. Nejnovější události, které - jak to ukázaly případy v Polsku a v Maďarsku - jsou velmi dobrým příkladem velmi rozporuplné formy jednání, která se dotýká samotného jádra evropské integrace. Článek 7 nejenže obsahuje politické sankce, ale vytváří speciální odpovědnostní režim.
Právní nauka však ještě nepodnikla vážný rozbor jednotlivých součástí tohoto režimu. Důkladné posouzení tohoto problému vyžaduje autorství právních expertů z oblasti evropského práva, práva ústavního a práva deliktního, kteří jsou schopni přispět na základě srovnávací analýzy k řešením tohoto problému.
Příspěvky obsažené v této knize byly předmětem diskuse konference konané na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v roce 2016.