Cílená molekulárněbiologická léčba je jednou z hlavních sf ér výzkumu léčby zhoubných nádorů vaječníku. Základním principem využití a úspěchu biologické léčby je neustále se prohlubující znalost o interních pochodech v organismu na molekulární úrovni, rozpoznání množství buněčných receptorů a pochopení šíření informací uvnitř buňky.
Mechanismy opravy poškozené DNA patří mezi buněčné procesy, které jsou hlavním cílem výzkumu biologické léčby. Defektní homologní rekombinaci, jako jednu z možností opravy DNA, lze prokázat až u 50 % zhoubných nádorů vaječníku.
Maligní buňky s touto poruchou reparace využívají další cesty opravy DNA, jež se poté stávají terapeutickým cílem. Vyřazení mechanismu opravy kyseliny deoxyribonukleové maligních buněk s mutací v genech BRCA inhibicí poly-(ADP-ribózo) polymerázy (PARP) zvyšuje senzitivitu nádorových buněk k chemoterapii či vede přímo k tzv. syntetické letalitě.
Inhibitory PARP využívají tohoto principu a působí cílenou smrt buněk u nádorů s mutovanými geny BRCA 1 a BRCA 2. Inhibitory PARP prokázaly vysokou protinádorovou aktivitu u nádorů s mutací genů BRCA 1/2.