Úvod: Nádory orofaryngu jsou jednou z nejčastějších malignit v oblasti hlavy a krku, v 95% se jedná o spinocelulární karcinomy. V posledních letech dochází k nárůstu orofaryngeálních karcinomů vzniklých na podkladě infekce HPV (human papilloma virus).
Změna etiologie znamená i řadu klinických odlišností. Hlavní odli šností je významně lepší prognóza přežití u pacientů s HPV + orofaryngeálními karcinomy.
Cíl: Cílem diplomové práce bylo správně charakterizovat pacienty s orofaryngeálními karcinomy a zjistit rozdílná specifika sesterské intenzivní péče o tyto pacienty. Metody: Pro diplomovou práci byla použita metoda kvantitativní prospektivní studie, do které bylo zařazeno 30 pacientů s orofaryngeálním karcinomem, u nichž byl proveden chirurgický výkon a následně byli hospitalizováni na jednotce intenzivní péče.
Pacienti byli rozděleni do 3 skupin: HPV+ nekuřáci, HPV+ kuřáci, HPV- kuřáci. Výsledky: Výsledky studie potvrdily výrazné demografické rozdíly mezi jednotlivými skupinami pacientů.
Skupina HPV+ nekuřáků je charakteristická nižším průměrným věkem, to se výrazně projevuje ve zkrácení době hospitalizace. Dále zde dochází ke snížení podávání opiátů, nižšímu výskytu infekce a pooperačních komplikací (pneumonie, hojení per secundam).
Pacienti vykazují vyšší socioekonomický status a vzdělání, celkově lepší stav a zájem o své zdraví. Závěr: Skupina HPV + nekuřáků klade nejmenší nároky na ošetřovatelskou péči a vykazují nejlepší výsledky léčby