Plicní embolie (PE) představuje z ávažnou a někdy i fatální komplikaci žilního tromboembolizmu (VTE). PE je tradičně léčena v nemocnici, ačkoliv celá řada nemocných s PE, které jsou v nízkém riziku komplikací, mohu být lečeni doma.
Předpokládá se, že až 50 % pacientů s PE, kteří jsou v nízkém riziku úmrtí, mohou být kandidáti pro časné propuštění nebo pro pobyt doma. Navzdory této skutečnosti je realita zcela jiná a většina jedinců s diagnózou akutní PE je léčena v nemocnici.
Pečlivě vybraní pacienti s nízkým rizikem PE léčení doma, mají přinejmenším stejně dobrou, ne-li lepší prognózu ve srovnání s těmi, kteří jsou léčeni v nemocnici. Výběr nemocných pro ambulantní léčbu PE by měl v rutinní praxi zahrnovat PESI nebo sPESI kritéria doplněná o vylučovací kritéria Hestia, popř. kritéria Evropské kardiologické společnosti (ESC) pro léčbu akutní PE.
Přímá perorální antikoagulancia se ukazují jako velmi efektivní volba pro léčbu PE doma. Ambulantní léčba PE nemocných s nízkým rizikem může potenciálně redukovat i finanční náklady zdravotního systému spojené s léčbou PE.