Endoskopioké stavění krvácení pomocí hemostatických klipů je zejména v horní části GIT účinná a úspěšná metoda. Cílem práce bylo na jednoročním vzorku klipovaných pacientů provést rozbor úspěšnosti hemostázy, procenta recidivy krvácení a mortality u ošetřených pacientů, dále podrobněji rozebrat jaké léze a v jaké etáži trávicí trubice byly klipovány a v neposlední řadě učinit rozbor vztahu mortality k věku a pohlaví pacientů.
Soubor tvořilo 46 stavění krvácení u 45 pacientů, byly použity průměrně 3 klipy na 1 nemocného. Průměrný věk ošetřených pacientů byl 64,5 let. Úspěšnost hemostázy byla 96 %, u 4 % se nepodařilo krvácení klipy zastavit, u 17 % došlo k časné recidivě krvácení.
Dva nemocní, u kterých se nepodařilo krvácení zastavit, byli chirurgicky revidováni, jeden z nich zemřel. Z 8 pacientů, u kterých došlo k recidivě krvácení, se u 4 jednalo o arterielní krvácející z vředu žaludku, všichni 4 zemřeli na komplikace krvácení.
U 3 pacientů došlo k recidivě po klipování arterielního krvácení z ulcerace bulbu duodena, všichni byli pro recidivu operováni, přežili dva. Jeden nemocný zemřel na recidivu krvácení z vředu v distálním jícnu.
Průměrný věk ošetřených mužů byl 60 let, žen 72 let. Mužů byly v našem souboru dvě třetiny, žen jedna třetina.
Všichni pacienti, u kterých se krvácení nepodařilo zastavit nebo zrecidivovalo a přežili, byli operováni. Nejčastěji bylo klipováno v žaludku a bulbu duodena, z lézí byla nejčastěji klipována céva na spodině ulcerace.
Získané výsledky autorů potvrzují vysokou účinnost použití hemostatických klipů v primární hemostáze krvácení do GIT a jsou v souladu s daty uváděnými ve světové literatuře.