Kapitola představuje kritické zamyšlení nad novým českým trestním zákoníkem přijatým v roce 2009 (zák. č. 40/2009 Sb.). Autor zkoumá tři roviny, ze kterých dovozuje kvality či nedostatky nového trestního kodexu: rovinu kriminálně-politickou (v t éto partii kritizuje přijetí rekodifikovaného trestního zákoníku bez současného přijetí rekodifikovaného trestního řádu, což autor považuje za systémovou chybu trestní politiky), rovinu juristickou (zde konstatuje vysoký stupeň kontinuity s předchozím právním vývojem) a nakonec rovinu legislativně technickou (nový trestní zákoník obsahuje větší množství kazuistických skutkových podstat a tzv. předčasně dokonaných trestných činů).
Autor konstatuje, že trestní zákoník z roku 2009 je založen na zostření trestní represe, a toto tvrzení dokládá na příkladech. Ve druhé části kapitoly se zabývá možností dekriminalizace a zmírnění trestnosti.
Dekriminalizaci doporučuje zejména u trestného činu zanedbání povinné výživy podle § 196 odst. 1 TZ a zmírnění trestnosti především u trestného činu opilství podle § 360 TZ. Některé vady a nedostatky trestního zákoníku je možné odstranit při chystané rekodifikaci trestního řádu, která umožňuje se vrátit také k otázkám trestního práva hmotného.