Charles Explorer logo
🇨🇿

Šestiměsíční funkční a rentgenové výsledky zlomenin distálního radia ošetřených multidirekcionálními zamykatelnými dlahami

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2008

Abstrakt

Zlomeniny distálního radia jsou nejčastější zlomeninou lidského těla. Ve vyspělých státech je v poslední době zaznamenáván rostoucí počet těchto zlomenin.

Materiál a metoda: V naší studii vyhodnocujeme výsledky osteosyntéz zlomenin distálního radia systémem Aptus(R) Radius 2,5 mm (fi Medartis, Schweiz), který představuje 18 typů multidirekcionálních úhlově stabilních dlah určených k osteosyntéze a ke korekčním osteotomiím v oblasti distálního radia. Hodnotíme šestiměsíční rentgenové a funkční výsledky u 66 pacientů odoperovaných na našem pracovišti od ledna do září 2007.

V souboru jsou zastoupeny všechny typy zlomenin podle AO. Průměrný věk pacientů byl 49,5 roků.

Výsledky: Průměrná doba hojení dle RTG byla 7 týdnů. Podle RTG v odstupu 6 měsíců od operace byla délka radia +0,4 mm (rozsah + 4 mm až - 4 mm), radiální sklon 21° (rozsah 13°až 29°) a sklon kloubní plochy 7° volárně (rozsah 0° až 10° volárně).

Rozsah hybnosti byl ve srovnání s druhou končetinou: volární flexe 87,5 %, dorzální flexe 91,5 %, radiální dukce 90,5 %, ulnární dukce 88,2 %, pronace 98,1 % a supinace 94,3 %. Síla stisku byla oproti kontralaterální straně v průměru 85 %.

Diskuse: Fragmentspecifická fixace pomocí systému Aptus radius zajišťuje takovou stabilitu, že nedochází k sekundární ztrátě korekce. Funkční a rentgenové výsledky jsou obdobné jako při užití jiných typů zamykatelných dlah.

Výsledky našeho souboru se shodují s hodnotami uváděnými v pracích hodnotících multidirekcionální zamykatelné dlahy v recentní literatuře. Závěr: Možností centrálního cíleného uchycení fragmentů a zavedení zamykatelných šroubů v různých směrech je dosaženo stability, která minimalizuje dobu přídatné fixace a umožňuje časné zahájení rehabilitace.

Umožňuje osteosyntézu všech typů zlomenin podle AO a optimalizuje především fixaci zlomenin typu C.2. a C.3.